Bezpłatne spacery z przewodnikami po Dzielnicy I Stare Miasto - Dzielnica 1 Kraków

Bezpłatne spacery z przewodnikami po Dzielnicy I Stare Miasto
(19.08.2021)

Rada Dzielnicy I Stare Miasto wraz z Centrum Młodzieży im dr H. Jordana serdecznie zaprasza do udziału w spacerach z przewodnikami po Starym Mieście.

Udział w spacerach jest bezpłatny. Nie obowiązują zapisy – wystarczy przyjść na miejsce zbiórki.

Zobacz harmonogram…

29.08 (niedziela) godz.10.00 “Kazimierz bez tajemnic”, przewodniczka: Agnieszka Kuźma

Tym razem zapraszam na odkrywanie tajemnic żydowskiego Kazimierza. W czasie wycieczki poznamy kazimierskie synagogi i domy modlitwy. Dowiemy się, kto i kiedy korzysta z mykwy, jak wygląda żydowski ślub i czym jest get. Poznamy żydowskie święta i zwyczaje. Czy w szabat można sprzątać, w które święto należy się upić, czym jest chamec i co oznaczają symbole na macewach.

Miejsce zbiórki: Synagoga Remuh ul. Szeroka 40

Czas trwania: 2 godziny

29.08 (niedziela) godz 16.00 “ Słynne kobiety Krakowa na przestrzeni dziejów cz. 1”, przewodniczka: Anna Stalmach

Polki prawa wyborcze otrzymały tuż po zakończeniu I Wojny Światowej. Dostęp do swobodnej formy wyboru edukacji nieco wcześniej. O prawo do decydowania o sobie walczyły od wielu wieków począwszy od legendarnej Wandy i Nawojki. Nasze królowe dumne, inteligentne i odważne wpływały na bieg historii. Artystki próbowały pokonać zamknięte dla nich drzwi Szkół Artystycznych. Aktorki swoimi zdolnościami i pracą kształtowały prestiż zawodu. Filantropki poświęcały majątki, a ich dobroczynne dzieła służą mieszkańcom do dziś. Podczas spaceru przypomnimy sylwetki wybitnych Krakowianek szczególnie bliskie przewodniczce 😊.

Miejsce zbiórki: u stóp Wawelu nad Wisłą w pobliżu Smoczej Jamy

Czas trwania:  2 h

04.09 (sobota) godz.13.00 „Śladami detali Kazimierza”, przewodnik: Jakub Jastrzębski

Kazimierz jak każda dawna dzielnica Krakowa pełen jest ciekawych zabytków. Nas jednak najbardziej zainteresują ich detale, a z nimi ich fascynujące historie. Nie zabraknie dekoracyjnych kotew, rur spustowych, reperów czy tajemniczych metalowych krążków. Na naszej trasie poszukamy starych napisów, podpisów architektów, ocalałych z domofonozy klatek i wielu innych drobnych detali, które na co dzień umykają naszej uwadze, a trwają w mieście od przełomu XIX i XX wieku.

Miejsce zbiórki – informacje wkrótce

Czas trwania – 2 godziny

05.09 (niedziela) godz.15.00 “Tajemnice Stradomia”, przewodniczka: Agnieszka Kuźma

Podczas zwiedzania poznamy historię osady założonej u stóp Wawelu. Dowiemy się, czym zajmowali się mieszkańcy Stradomia, jak wyglądała zabudowa, czy próbowali uzyskać prawa miejskie, a także skąd wzięła się nazwa Pons Regalis. W trakcie spaceru zobaczymy budynek dawnego urzędu celnego, wspaniałą kamienicę kupca winnego Ohrensteina, a także zabytkowe kościoły oo. Bernardynów i Księży Misjonarzy. Ponadto posłuchamy opowieści o pierwszym ogródku piwnym, kinie, łaźni, a także słynnym na całą Rzeczpospolitą „porwaniu dziewicy”.

Miejsce zbiórki: dziedziniec przed kościołem Bernardynów

Czas zwiedzania: 2 godziny.

05.09 (niedziela) godz.16.00 “Śladami krakowskich smoków”, przewodniczka: Anna Stalmach

Smok w naszej kulturze i legendach kojarzony jest jako zło z którym walczyli święci i bohaterowie. Krakowski Smok Wawelski nie jest jedyny w mieście. Poszukamy w przestrzeni miejskiej jego wizerunków aby bliżej poznać smoczy charakter i zwyczaje, zastanowić się jakich tajemnic strzegł i czym może nas zaskoczyć.

Miejsce zbiórki: przed hotelem Wyspiański

Czas trwania: 2 h

11.09 (sobota) godz 16.00 “ Słynne kobiety na przestrzeni dziejów cz.2”, przewodniczka: Anna Stalmach

Druga część spaceru pozwalająca poznać wybitne Kobiety Krakowa. Nie tylko te ze sfer arystokratycznych ale też skromniejsze, które dzięki swemu cechom charakteru, urokowi osobistemu, przebojowości i energii łamiącej konwenanse wywalczyły nam swobodne i wygodne życie. Nauczyły nas, że „ten kto nie ma praw nie ma też obowiązków”. Wybór postaci może być uzupełniony propozycjami uczestników pierwszej części spaceru 😊

Miejsce zbiórki: Plac Matejki

Czas trwania: 2 h

12.09 (niedziela) godz.10.00 “Wokół rynku Kleparskiego”, przewodniczka: Agnieszka Kuźma

W czasie spaceru poznamy dzieje „miasta bez murów” założonego przez Kazimierza Wielkiego. Dowiemy się, skąd wzięła się nazwa Kleparz, czym handlowano na Rynku Kleparskim, gdzie mieścił się ratusz. Poznamy okoliczności podziału Rynku Kleparskiego na dwie części: handlową i reprezentacyjną. Zobaczymy reprezentacyjny gmach Akademii Sztuk Pięknych, Dyrekcji Kolei, a także Narodowego Banku Polskiego. Ponadto posłuchamy anegdot związanych z pomnikami znajdującymi się na placu Matejki.

Miejsce zbiórki: kościół św. Floriana

Czas zwiedzania: 2 godziny

12.09 (niedziela) godz.12.00, “Czy synagoga jest świątynią? Synagoga Remu na krakowskim Kazimierzu”, przewodniczka: A. Jodłowiec- Dziedzic

Propozycja zwiedzania Synagogi Remu (czynnej, w której regularnie odbywają się nabożeństwa) i spaceru po Starym Cmentarzu Żydowskim przy ulicy Szerokiej.

Zwiedzanie Synagogi Remu będzie okazją do wskazania podobieństw i różnic dotyczących pojęcia Pisma Świętego w judaizmie i chrześcijaństwie, porównania Świątyni Jerozolimskiej z budynkiem synagogi oraz do przedstawienia wpływu Świątyni i synagogi na wystrój kościoła. Spacer po starym cmentarzu poprowadzi szlakiem spoczywających tu, słynnych do dziś w żydowskim świecie rabinów oraz pozwoli zaobserwować podobieństwa i różnice w sposobach oddawania czci zmarłym na cmentarzach żydowskich i chrześcijańskich.

UWAGA: uczestnicy spaceru płci męskiej – przy wejściu do synagogi i na cmentarze będzie obowiązywać nakrycie głowy. Do synagogi obowiązują maseczki.

Miejsce zbiórki: przed Starą Synagogą, ul. Szeroka 24

Czas trwania:2 godz

18.09 (sobota) godz.15.00 “Secesja Wesoła”, przewodnik Jakub Jastrzębski

Wokół Wesołej dużo się w tym roku dzieje, warto więc wybrać się w tę okolicę by poszukać tam pięknej architektury z początku XX wieku, należącej zarówno do secesji jak i do wczesnego modernizmu. Przyglądając się budynkom prześledzimy, jak ewoluowała twórczość krakowskich architektów i budowniczych, wśród których byli m.in. Aleksander Biborski czy Henryk Lamensdorf. Piękne kwiatowe dekoracje i zmodernizowane historyczne detale wypełniają elewacje kamienic rozsianych po dawnej dzielnicy katastralnej „Wesoła”, dziś części Dzielnicy I Stare Miasto.

Miejsce zbiórki – skwer pod Pałacem Prasy, obok Poczty Głównej

Czas trwania – 2 godziny

19.09 (niedziela) godz.10.00 “Krupnicza ulica muz” przewodniczka: Agnieszka Kuźma

 Krupnicza to wyjątkowa ulica, która miała szczęście do wybitnych mieszkańców: artystów, pisarzy, naukowców. W czasie zwiedzania o Jacku Malczewskim, Henryku Rodakowskim, Wisławie Szymborskiej, Józefie Mehofferze, Michale Bobrzyńskim. Dowiemy się, kto wymyślił nazwę Bagatela, gdzie na Krupniczej znajdował się KOSMOS, a kto organizował ” święcone” na 60 osób. Ponadto posłuchamy anegdot związanych z Domem Literatów.

Miejsce zbiórki: Teatr Bagatela

Czas: 1,5 – 2 godziny

19.09 (niedziela) godz. 10.00 “Beit Olam – Dom Wieczności. Nowy Cmentarz Żydowski w Krakowie”, przewodniczka: A. Jodłowiec- Dziedzic

Propozycja spaceru po Nowym Cmentarzu Żydowskim znajdującym się przy ulicy

Miodowej. Podczas spaceru będzie można posłuchać o zmieniających się w ciągu wieków zwyczajach pogrzebowych Żydów, o różnych formach żydowskich nagrobków (macewa, ohel) i symbolicznych przedstawieniach, które na nich występują. Uczestnicy spaceru przejdą po cmentarzu szlakiem spoczywających tu Krakowian, którzy wpłynęli na gospodarkę miasta, politykę, kulturę, naukę (Tadeusz Epstein, Józef Sare, Ozjasz Thon, Adolf Gross, Maurycy Gottlieb, Jonatan Warschauer, Ignacy Krieger, Jerzy Gert, …).

UWAGA: dla uczestników spaceru płci męskiej – przy wejściu do synagogi i na cmentarze będzie obowiązywać nakrycie głowy. Do synagogi obowiązują maseczki.

Zbiórka: przed wejściem na nowy cmentarz, ul. Miodowa 50
Czas trwania: 2 godz

19.09. (niedziela) godz. 17.00, „Mroczna strona Krakowa”, przewodniczka: Anna Stalmach

Spacer poświęcony czasom, kiedy przez miasto przetaczały się epidemie, ludzie poddawani byli wymyślnym torturom, a egzekucje wykonywano przy udziale publiczności. Surowe kary groziły za przestępstwa ale i za łamanie przykazań kościelnych. Ślady tej smutnej rzeczywistości pozostały w przestrzeni miejskiej, a sylwetki Wierzynka, Czeczotki czy Tęczyńskiego poruszają wyobraźnię współczesnego człowieka.

Zbiórka: Plac Matejki

Czas trwania: 2 godz.

25.09 (sobota) godz 11.00, “Takie rzeczy tylko u nas, czyli odkrywamy krakowskie tradycje”, przewodniczka: Marta Frankowska-Luty

Zapewne znasz dobrze harce Lajkonika i konkurs szopek krakowskich, ale spokojnie: to, co znane, przypomnimy ale wydobędziemy też na światło dzienne mniej znane tradycje związane z krakowskim Starym Miastem. Poznasz krakowski „Ku Klux Klan”, wciąż sprawującego rządy króla, grób, do którego ustawiają się kolejki i inne tajemnicze krakowskie zwyczaje, które tworzą magię naszego miasta.

Zbiórka: wejście główne do Barbakanu

Czas trwania: ok. 2 godziny

25.09 (sobota) godz.16.00 Planty, historia i pomniki”, przewodniczka: Anna Stalmach

Planty – park założony na linii zburzonych murów obronnych Krakowa, zielony pierścień otaczający historyczne centrum, miejsce wypoczynku i spacerów dla mieszkańców miasta. Z czasem Planty ozdobione zostały pomnikami. Zewnętrzny i wewnętrzny pierścień to „magiczna granica krakowskich światów” z ciekawą  architekturą i jeszcze bardziej interesującymi mieszkańcami.

Miejsce zbiórki: Pomnik Floriana Straszewskiego

Czas trwania: 2 godz.

26.09 (niedziela) godz.10.00, “Śladami Emancypantek” przewodniczka: Agnieszka Kuźma.

To jeden ze spacerów, który przybliża Kobiece oblicze Krakowa. W czasie zwiedzania dowiemy się, gdzie kobiety umawiały się na demonstracje, w którym zakładzie zorganizowano pierwszy żłobek, i gdzie mieściło się słynne „Baraneum”. Ponadto dowiemy się, jakie stanowisko w sprawie kształcenia kobiet zajęli dr Ludwik Rydygier i Henryk Jordan. Zobaczymy dom, w którym mieściła się Czytelni dla Kobiet, a także podejdziemy pod gmach I Gimnazjum Żeńskiego. Posłuchamy historii Kazimiery Bujwidowej, Marceliny Kulikowskiej, Marii Turzymy.

Miejsce zbiórki: Rajska 12 (Małopolski Ogród Sztuki)

Czas zwiedzania: 2 godziny

26.09 (niedziela) godz. 15.00, “Nie tylko smakołyki – Kraków szlakiem kulinarnym”, przewodniczka: Marta Frankowska-Luty

W którym krakowskim lokalu przywiązywano srebrne łyżeczki do blatów stolików, którą kawiarnię upodobały sobie w pewnym okresie córy Koryntu, a gdzie obecnie można zjeść z podgrzewanego talerza zupę ze smardzów i gołębia za 38 zł? Tych i innych ciekawostek dowiesz się spacerując z nami szlakiem krakowskiej gastronomii – tej historycznej ale i bardziej współczesnej. Uwaga – nie bierzemy odpowiedzialności za atak wilczego głodu po przejściu całości trasy!

Miejsce zbiórki: Barbakan

Czas trwania: ok. 2 godziny