Aktualności Dzielnica 1 Stare Miasto

Atlas niematerialnego dziedzictwa Krakowa – etap I

Atlas niematerialnego dziedzictwa Krakowa – etap I

Celem projektu jest opracowywanie i implementacja rozwiązań służących społecznościom lokalnym i regionalnym. 

Projekt stworzy metody i narzędzia służące inwentaryzacji, dokumentacji, interpretacji i popularyzacji niematerialnego dziedzictwa, które jest kultywowane przez społeczności, grupy i jednostki na obszarze miasta Krakowa. Będzie stanowił pierwszy etap kompletnych badań nad niematerialnym dziedzictwem kulturowym, którego depozytariuszami są najczęściej przedstawiciele społeczności lokalnej i regionalnej.Projekt przyczyni się do głębszej implementacji na badanym obszarze Krakowa zapisów Konwencji w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego z 2003 roku. Prowadzone w ramach projektu prace inwentaryzacyjne, dokumentacyjne, interpretacyjne i popularyzatorskie będą miały istotne ze względów społecznych efekty. Umożliwią lepsze poznanie i zrozumienie problematyki dziedzictwa niematerialnego przez różnych interesariuszy. Pozwolą na identyfikację problemów, zagrożeń, a także szans związanych z badanymi zjawiskami i ich depozytariuszami.

Wartość dofinansowania: 900 000 zł; całkowita wartość zadania: 960 000 zł.

Projekt „Atlas niematerialnego dziedzictwa Krakowa – etap I” ma na celu inwentaryzację, dokumentacją oraz interpretację i popularyzację tradycji i zwyczajów z zachodniego obszaru Krakowa.

Badania prowadzone będą przede wszystkim na terenie trzech współczesnych administracyjnych dzielnicach miasta Krakowa: Dzielnica V Krowodrza, Bronowice – VI Dzielnica, Dzielnica VII Zwierzyniec, Kraków oraz w częściach dzielnic: Dzielnica I – Stare Miasto i Dzielnica IV Prądnik Biały. Obszar ten obejmuje historyczne przedmieścia Krakowa i wsie włączone w XX wieku w granice miasta: Wygoda, Półwsie Zwierzynieckie, Zwierzyniec, Przegorzały, Bielany, Wola Justowska, Chełm, Olszanica, Zakamycze, Krowodrza, Łobzów, Nowa Wieś, Czarna Wieś, Bronowice Wielkie, Bronowice Małe, Mydlniki.

W projekcie uwzględnione zostaną te zjawiska, które wpisują się w definicję niematerialnego dziedzictwa kulturowego podaną w Konwencji w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO z 2003 roku i przejawiają się jako:

  1. tradycje i przekazy ustne, w tym język jako nośnik niematerialnego dziedzictwa kulturowego,
  2. sztuki widowiskowe,
  3. zwyczaje, rytuały i obrzędy świąteczne,
  4. wiedza i praktyki dotyczące przyrody i wszechświata,
  5. umiejętności związane z rzemiosłem tradycyjnym.

W projekcie bierze udział kilkanaście znakomitych badaczek i badaczy reprezentujących takie dyscypliny naukowe jak etnologia i antropologia kulturowa, historia, kulturoznawstwo, językoznawstwo. Badaczy będzie wspierała szeroka ekipa muzealna odpowiedzialna m.in. za dokumentację filmowo-dźwiękową i fotograficzną, redakcję dwutomowej publikacji, przygotowanie dedykowanego portalu internetowego i administrację przedsięwzięcia.
Efektem projektu będzie dwutomowe wydawnictwo „Atlasu” planowane na 2027 rok:

  • Tom I: Wygoda, Półwsie Zwierzynieckie, Zwierzyniec, Przegorzały, Bielany, Wola Justowska, Chełm, Olszanica, Zakamycze
  • Tom II: Krowodrza, Łobzów, Nowa Wieś, Czarna Wieś, Bronowice Wielkie, Bronowice Małe, Mydlniki
  • Portal internetowy, w ramach którego udostępnione zostaną wyniki badań w formie mapy i katalogu zjawisk, wzbogacone o zgromadzony materiał filmowy, dźwiękowy i fotograficzny.

Projekt stanowi pierwszy etap 12-letniego programu badawczego, który obejmie cały obszar miasta (18 dzielnic administracyjnych).

Już teraz Muzeum Krakowa gorąco zachęca Państwa do przesyłania propozycji tradycji, zwyczajów, obrzędów, miejsca odbywania się lokalnych świąt i uroczystości, lokalnych zakładów rzemieślniczych lokalnych nazw i regionalizmów z objętego projektem obszaru, którym mogliby się bliżej przyjrzeć nasi badacze i badaczki.

Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa
ul. Szpitalna 21, 31-024 Kraków
Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Telefon: 12 422-52-58 ww. 14, 18 lub 16