kino Mikro, ul. Lea 5
4 grudnia 2024 r. (środa), początek o godz. 20.15
wstęp wolny
Zapraszamy na pokaz pięciu krótkometrażowych dokumentów, w tym trzech premierowych. Cykl Krakowski Szlak Filmowy – Krowodrza powstał według scenariusza Maliny Malinowskiej-Wollen, a Krowoderski Spacer Filmowy poprowadził Maciej Gil. Oba w reżyserii współpracującego z nami Krzysztofa Ridana. Przy okazji kilka słów o działaniach, które prowadzą do tego wydarzenia, zrealizowanych dzięki pomocy finansowej naszej jednostki pomocniczej.
Pierwszy taki pokaz odbył się w kinie Mikro dwa lata temu. Upamiętnienie Szlaku było marzeniem wieloletniego przewodniczącego krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Filmowców Polskich, śp. Jerzego Ridana. Jest to niematerialne dziedzictwo Krakowa i kawałek historii polskiego kina, z „pra-filmówką” jako zaczynem Łódzkiej Szkoły Filmowej, na czele.
To opowieść o jej absolwentach jak Jerzy Kawalerowicz czy Wojciech Jerzy Has, dla których dyplom zawodowych warsztatów był jedyną formalną przepustką wydaną autorom późniejszych arcydzieł. Przewija się w niej także nastoletni Roman Polański. To wreszcie plany filmowe dzieł takich jak Człowiek z marmuru Andrzeja Wajdy, Wodzirej Feliksa Falka czy Mała matura Janusza Majewskiego.
Do dziś brakuje w tej narracji znanych kobiet. Promocja Szlaku wymaga ponadto wzniesienia się, jak to mówiono, ponad polityczne podziały. „Dziesiąta Muza”, ze względu na siłę oddziaływania, nigdy nie będzie od nich wolna. Budynek przy ulicy Józefitów w czasie niemieckiej okupacji wykorzystywała propaganda. „Kłopotliwe dziedzictwo” Generalnego Gubernatorstwa to także urządzenia, które posłużyły odrodzeniu polskiej kinematografii zaraz po II wojnie światowej i biblioteka zgromadzonych tam filmów. Rys natomiast tej szkoły był zgoła niepodległościowy, inny niż początki słynnej dziś na całym świecie instytucji powstałej w robotniczej Łodzi. Do dziś eksponuje się różne aspekty tej dziś już legendy, podczas gdy nadszedł czas, by zebrać je w całość.
W roku ubiegłym odbyły się dwa spacery filmowe. W cyklu „Porozmawiajmy o Krowodrzy” gościliśmy Mieczysława Bartłomieja Vogta, reżysera dokumentu Zaczęło się w Krakowie, czyli utracona szansa krakowskiej szkoły filmowej (produkcja: Kalejdoskop, 2002). Dokonana na zlecenie SFP na okoliczność pokazu cyfryzacja ułatwi dostęp do niego także w przyszłości. Świadków tamtych czasów, na tzw. uciekających zdjęciach, uwiecznia dzięki temu już nie tylko trudna wówczas do odszukania taśma-matka.
Filmy z roku 2022 wyprodukował Młodzieżowy Dom Kultury Harcerza. Powstanie filmów spacerowych z roku 2023, jak i same spacery, zrealizowało Muzeum Fotografii. Spotkania dotyczące Szlaku realizują kolejno Biblioteka Kraków i Muzeum Krakowa.
W roku bieżącym we współpracy z SFP i Szkołą Podstawową nr 33 powstał dedykowany Szlakowi Quest. Podczas seansu pokażemy jego kronikę przygotowaną przez Rafała Pogodę na podstawie fotografii Katarzyny Bielec. Trasę gry terenowej będzie można pokonać także wirtualnie, poprzez aplikację dostępną w Apple Store i Google Store.
Po projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem Grzegorza Łoszewskiego – prezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia Filmowców Polskich (patrona honorowego i partnera wszystkich naszych działań związanych ze Szlakiem), redaktora Jerzego Armaty, Krzysztofa Gierata – prezesa Krakowskiego Festiwalu Filmowego, Tomasza Dettloffa – obecnego przewodniczącego krakowskiego Koła SFP oraz twórców.
Oprac. Łukasz Mańczyk