Aktualności Dzielnica 1 Stare Miasto

Upamiętnienie harcerzy z plutonu „Alicja”

Upamiętnienie harcerzy z plutonu „Alicja”

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszam do udziału w uroczystości upamiętniającej harcerzy z plutonu „Alicja” – niedziela 17 listopada 2024 r., kościół pw. św. Józefa na Rynku Podgórskim.

Uroczystość rozpocznie się mszą świętą o godz. 12.00, po mszy nastąpi przejście pod pomnik znajdujący się koło kościoła, gdzie zostanie odczytany Apel Poległych a następnie zostaną złożone kwiaty i znicze. Pomnik został ufundowany przez kombatantów Stowarzyszenia Szarych Szeregów w 1998 r.

Dzień wcześniej, w sobotę 16 listopada o g. 12.00 odbędzie się spacer śladami harcerskiego plutonu. Zbiórka przy kościele pw. św. Józefa na Rynku Podgórskim.

Wydarzenie jest zwieńczeniem Roku Pamięci harcerzy z plutonu „Alicja” 1943/1944 – 2023/2024.

Pluton „Alicja”

W marcu 1943 r. w oparciu o podgórski hufiec Szarych Szeregów rozpoczęto tworzenie plutonu „Alicja”. Miał on być jednym z trzech plutonów wchodzących w skład harcerskiej kompanii „Bartek”, utworzonej z inicjatywy komendanta Krakowskiej Chorągwi Szarych Szeregów w porozumieniu z Armią Krajową.

W lipcu 1943 r. pluton został przekazany do dyspozycji Kedywu czyli Kierownictwa Dywersji Okręgu Kraków AK. Pod względem wychowawczym pozostawał pod kontrolą Szarych Szeregów. W tym samym czasie w Warszawie przy Komendzie Głównej AK został utworzony oddział dywersyjny „Agat” – poprzednik słynnego batalionu „Parasol”.

Młodzi konspiratorzy rozpoczęli walkę z niemieckim okupantem – brali udział w zdobywaniu broni, prowadzeniu rozpoznania i wywiadu, uczestniczyli w kolportażu prasy i rozlepianiu ulotek, w akcjach sabotażowych, tj. bojkocie kin, dywersji kolejowej a także likwidowaniu konfidentów.

W październiku 1943 r. gestapo dokonało pierwszych aresztowań i systematycznie, z miesiąca na miesiąc, mimo prób ukrywania się, zatrzymywali kolejnych konspiratorów. Ich nazwiska pojawiały się na niemieckich „afiszach śmierci” budząc przerażenie wśród mieszkańców Podgórza. Aresztowania trwały do maja 1944 r. W przeciągu zaledwie kilku miesięcy zginęło 41 młodych chłopców i dziewcząt w wieku od 17 do 22 lat.

Organizatorzy:

Parafia i Sanktuarium św. Józefa Rynek Podgórski, Muzeum Krakowa, Stowarzyszenie Podgorze.pl, Skauci Europy, Stowarzyszenie Szarych Szeregów Oddział w Krakowie, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Hufiec ZHP Kraków-Podgórze im. Podgórskich Szarych Szeregów, Dzielnica XIII.