W kościele reformatów pw. św. Kazimierza Jagiellończyka przy ul. Reformackiej 2 w Krakowie 10 kwietnia 2025 r. (godz. 10.00) odprawiona zostanie msza święta za duszę śp. Janusza Kurtyki, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, który zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.
Dr hab. Janusz Kurtyka był prezesem IPN w latach 2005-2010 i dyrektorem oddziału w Krakowie w latach 2000-2005. Jest jedną z 96 ofiar tragicznego lotu polskiej delegacji na uroczystości katyńskie.
„Jesteśmy ludźmi wolnymi, więc zachowujmy się jak ludzie wolni” – te słowa Janusza Kurtyki najlepiej obrazują jego kredo życiowe. Urodził się w 1960 r., w Krakowie. Był historykiem, znawcą Polski średniowiecznej i badaczem jej dziejów najnowszych. Jako licealista współpracował z opozycyjnym Studenckim Komitetem Solidarności. Kolportował ulotki jeszcze przed Sierpniem ’80. W 1980 r. zaangażował się w niezależny ruch studencki. Był członkiem Komitetu Założycielskiego Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie studiował historię.
Po wprowadzeniu stanu wojennego rozwijał konspiracyjne struktury NZS-u w Krakowie i w Nowej Hucie.Po studiach podjął pracę w Instytucie Historii PAN, gdzie w 1995 r. obronił rozprawę doktorską z zakresu nauk humanistycznych. W 2000 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego.
W latach 2000-2005 był organizatorem i dyrektorem Oddziału IPN w Krakowie. W 2005 r. Sejm powołał go na stanowisko prezesa Instytutu. Jego misję przerwała tragiczna śmierć w katastrofie smoleńskiej, w drodze na uroczystości rocznicowe w Katyniu, 10 kwietnia 2010 r. Spoczywa w Alei Zasłużonych cmentarza Rakowickiego.
Janusz Kurtyka był także m.in. redaktorem naczelnym „Zeszytów Historycznych WiN-u” i prezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Społeczno-Kombatanckiego Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”.
7 lipca 2021 r. Rada Miasta Krakowa nadała imię Janusza Kurtyki rondu w ciągu ul. Wita Stwosza.